Masina a trecut peste roata caruciorului

30 mai 2018 39

Aflându-ne in preajma pieței centrale, un șofer n-a calculat gabariturile mașini. Spune că n-a vazut căruciorul pe care il ducea soțul si a călcat cu roata din față roata căruciorului, așa a târât căruciorul cu copil la doi metri; până nu a lovit sotul cu pumnul in geam, soferul nu a oprit. La politie, soferul nu si-a recunostut vina, zicând ca soțul a băgat caruciorul sub masina. Nu vrea sa restituie paguba. Întrebarea este: are sens să-l dăm in judecată?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua,
Sigur, apărarea unui drept încălcat îl are oricine, dar urmează a stabili următoarele:
Pe numele șoferului este o dezie de recunoaștere a vinovăției acestuia?
Urmează a constata mărimea prejudiciului, și posibile alte daune cauzate.
Acțiunea în instanță urmează a fi probată, dacă este stabilită vinovăția, atunci paguba ar putea fi acoperită și... mai detaliat de compania de asigurări în cumul cu probele ce le dețineți.
Succese

30 mai 2018