Masina cu 2 proprietari, se poate in Moldova?

29 noiembrie 2017 217

Buna ziua! Eu si iubitul meu vrem sa ne luam o masina si as vrea sa stiu daca putem fi trecuti amandoi ca si proprietari. Mentionez ca nu suntem casatoriti. In cazul cind proprietarul e unul, in baza carui document ar avea dreptul sa conduca si a doua sau alta persoana? Multumesc!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Avocat

Ca sa fiti coproprietari este important să menţionaţi asta în contractul de vânzare-cumpărare. Din păcate, astăzi, tehnic, Registrul de Stat al Transporturilor (Agenţia Servicii Publice) poate înscrie doar pe unul ca proprietar, dar juridic bunul oricum e comun. Cel înscris poate face pe numele celuilalt un al doilea... mai detaliat paşaport tehnic în care să fie scrie, de exemplu, comodat.

29 noiembrie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Totuși proprietarul dacă vă fi doar unul din voi, nu îl va împiedica pe celălalt să conducă automobilul lipsa vriounui act a cărui nu mai este obligatoriu.

30 noiembrie 2017