Mașina cu nr. străine vândută de soțul meu a fost implicată într-un accident

15 octombrie 2020 946

In 2016 soțul meu a fost introdus în Republica Moldova o mașină cu numere straine pe numele său, apoi a vândut-o fără s-o scoată din țară. Persoana care a cumparat-o la scurt timp a avut un accident si nu se mai stie nimic de acea mașină. Recent soțul la trecerea vămii a fost amendat si i se cere să scoată acea mașină din țară. Legea prevede contestarea amenzii. Cum sa procedăm in aceasta situatie?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

Desigur că exista posibilitatea de contestare a amenzii pe cale judecătorească.
Depuneți o contestație la autoritatea eminentă a procesului verbal cu privire la contravenție.

De asemenea, verificați decizia serviciului vamal, or, de regulă pe lângă amendă se solicită și încasarea contravalorii automobilului.

15 octombrie 2020