Masina cu numere România, Lituania sau Bulgaria

28 aprilie 2019 424

Va rog sa ma ajutati! Vreau sa cumpar o masina din strainatate, cum ar fi din România, Bulgaria sau Lituania. Stiu ca trebuie sa platesc vinieta 180 de zile etc. Intrebarea mea este: dupa ce trec cele 180 de zile si dupa ce platesc amenda pentru asta si o scot din țară, pot să o introduc inapoi si sa circul cu ea din nou cu achitarea vinietei etc. ? Sau care sunt pașii pentru asta? Eu dețin cetățenie română, permisul este MD.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
Pentru a putea folosi automobilul și după expirarea a 180 zile urmează să achitați drepturile de import. Taxa respectiva trebuie achitată în interiorul acestui termen de către cel care a introdus autoturismul în țară.
Alt fel, auto cu numere straine introduse de cet RM se pot afla pe teritoriu țării... mai detaliat 180 zile pe termen de 12 luni, contrar veți fi amendat cit și obligat la plata contravalorii auto.
Doar nerezidenții pot introduce auto pe o perioadă de pina la 3 ani cu plata venietei, despre acest fapt urmează sa va informați la serviciul vamal.

30 aprilie 2019