Masina cu numere straine

31 iulie 2017 152

Buna ziua. Am o intrebare la care nimeni nu-mi da un raspuns concret. Vreau si eu sa-mi procur o masina cu numere straine, mai precis din Lituania, ca nu-mi ajung bani pentru a procura una de la noi din tara, pentru ca au niste preturi exagerate. Vreau sa stiu cit timp pot sa tin masina in posesiea mea si merge cu ea prin R.M.

Jurist comments 1

  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna seara!

Aveti dreptul sa va aflati pe teritoriul RM 180 zile in decursul unui an calendaristic. Aceasta deoarece, aceste mijloace de transport sunt plasate in regim de admitere temporara, ci nu in regim de import. De aceea, periodic ele trebuie scoase de pe teritoriul vamal al RM. Termenul incepe... mai detaliat sa curga din moment ce automobilul a fost introdus pe teritoriul vamal al RM, nu insa din momentul procurarii.

Suplimentar, va recomand sa analizati prevederile alin. 3 art.10 din Legea RM cu privire la modul de introducere si scoatere a bunurilor de pe teritoriul Republicii Moldova de catre persoane fizice, nr.1569/2002 , care mai prevede conditii aditionale.

Cu respect,
Copetchi Stanislav

31 iulie 2017