Mașină cu numere străine

7 octombrie 2018 302

Bună ziua. Am așa o întrebare: în 2014 am intrat în țară cu o mașină înmatriculată în Cehia și am avut un accident. Mașina a fost accidentată serios, așa că nu se merita să o repar și am vândut-o la piese în Moldova. Persoana care a cumparat-o a spus că se ocupă el de acte, eu trebuie numai să o scot de la evidență din Cehia. Așa și am făcut, iar pe urmă am întrebat la vamă dacă am ceva înregistrat pe mine, ei au spus că sunt curat, totul e în regulă. Iar acum, după 4 ani, îmi spun că mașina stă în baza de date ca și cum se află în țară. Am scris o scrisoare la departamentul vamal și am anexat și procesul verbal ca dovadă că mașina într-adevăr a fost accidentată și am rugat ca să fie radiată din sistem. Ei însă au răspuns că trebuie să achit vinieta pe acești 4 ani, plus devamarea. Cum sa procedez în această situație?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Nicolae Beschieru
  • Parajurist

Trebuie să contractezi un avocat, dacă ai documente doveditoare, cei de la vamă nu sunt corecți.

26 decembrie 2018