Masina cu numere straine

18 ianuarie 2019 248

Am adus in tara un automobil cu numere de inmatriculare de Irlanda, dupa care l-am vindut la piese, adica nu am scos masina din tara, serviciul vamal ma obliga sa o scot din tara (dar automobilul dat nu mai este). Ce sa fac? Multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Urmează oricum sa achitați și să faceți devamați mașinii pentru că chiar în cazul dezmembrării erați obligat să efectuați procedura.

Predarea mașinii trebuia realizată cu acte de vânzare cumpărare și înregistrate imediat la instituțiile abilitate.

Astfel, in lipsa și acestor acte veți fi sancționați contravențional.

19 ianuarie 2019