Masina cu numere straine

1 iulie 2019 412

Buna ziua. Am procurat impreuna cu un prieten o masina cu numere lituaniene. Ulterior masina a ramas in posesia acestui prieten, apoi acest prieten a vandut masina la dezmembrare fara a inregistra aceasta vanzare, procura pe masina a fost facuta pe noi ambii iar masina este inregistrata pe mine.
Problema este ca acest prieten nu poate gasi persoana careia i-a vandut masina. Astfel, nu am documentele si placutele de inmatriculare ale masinii pentru a scoate masina din tara. Termenul de 180 de zile este depasit. Va rog mult sa-mi dati niste indicii ce trebuie sa fac in aceasta situatie. Va multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
vă adresați la serviciul vamal, sunt unicii de care depinde situația, or, în timp, este posibil să fiți identificați aceștia și să intervină obligația de a scoate auto din țară, contrar, achitare de amendă și contravaloarea auto.

3 iulie 2019