Mașină cu numere străine a depășit termenul de aflare pe teritoriul Republicii Moldova

7 martie 2022 40

Bună! Am introdus în țară o mașină cu numere românești și termenul de 180 zile a expirat pe 7 ianuarie 2022. Ce amendă poate să-mi fie aplicată?

Jurist comments 1

Olga Turcan
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună, nescoaterea de pe teritoriul Rep. Moldova a automobilului și depățirea termenului legal de 180 zile, se pedepsește cu amendă de la 84 la 90 de unități convenționale. ( art 287 (8) Cod Contraventional)

O zi buna.

10 martie 2022