Masina cu numere straine accidentata

9 noiembrie 2019 365

Am introdus in Republica Moldova o masina cu numere straine si am accidentat-o. Nu cred ca se merita sa o repar. E posibil cumva sa rezolv aceasta problema fara ca sa ies cu ea din țara? Sa scot doar numerele de inmatriculare, sau altfel cumva? Accidentul e documentat de politie.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
In prim rind ca adresați la serviciu vamal, acesta urmează sa va soluționeze cererea, prin catalogarea drept distrugere totală si radierea bunului ca distrus.
Dacă nu soluționați cu ei, va puteți alege cu amendă si obligație de scoatere auto din țară, dacă nu scoateți, atunci plata contravalorii calculate de serviciu vamal.

26 noiembrie 2019