Masina cu numere straine adusa de mine, dar scoasa de alta persoana

16 aprilie 2019 318

Am adus un automobil cu numere straine in Moldova si l-am vandut. La vama mi s-a zis ca nu pot sa intru in tara cu alta masina pana ce prima mea masina nu paraseste tara. Daca persoana care a cumparat masina a plecat cu masina din Moldova si mai mult nu este in Moldova, eu in asa situatie pot intra cu alta masina?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Nu va fi posibil. Totodată, codul vamal prevede interdicția de vinzare schimb, locațiune a automobilelor cu numere straine.
Aceste automobile urmind a fi scoase din țara de persoana ce la introdus, contrar va fi obligat la plata de amenda și contravaloarea acestuia.

16 aprilie 2019