Mașină cu numere străine în R.Moldova

20 iulie 2020 411

Am masina cu numere de Lituania, sunt invalid de gradul 2. Pe 26.06.2020 mi-a expirat termenul de 180 zile de aflare a mașinii în tară. Cât timp pot circula încă cu ea, cum se socot zilele pe timp de epidemie? Mulțumesc mult.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Gheorghe!

Gradul de invaliditate nu prezintă nici o relevanță.

Zilele se calculează la fel ca și până la instituirea stării de urgență.

Cu regret veți suporta plata unei amenzi egală cu valoarea automobilului.

180 zile în an încep sa curgă din ziua când automobilul este introdus în țară, din acea ziua începe... mai detaliat anului în interiorul căruia automobilul se poate afla pe teritoriul Republicii Moldova.

Succes.

20 iulie 2020