Masina cu numere straine introdusa in RM

10 martie 2018 275

Buna ziua. Vin cu o intrebare. In 2016 am introdus o masina cu numere straine in tara, dupa care a fost accidentata prin septembrie 2017, accidentul nu a fost inregistrat la politie, masina a fost data la piese (documentele le am). Acum cu aparitia legii ca masina trebuie scoasa din tara dupa 180 zile permanent la vama ma intilnesc cu intrebari "de ce nu scot masina din tara?". Am explicat ca a fost data la piese pina a aparea legea cu 180 zile, insa mi-a zis ca imi aplica amenda daca nu o scot pe tral sau altcumva. Ce pot face in acest caz?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Mihai Guțu
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Legea prevede expres ca aveti nevoie de acte justificative ca automobilul a fost distrus sau vindut la piese.

(3.4) În cazul în care mijlocul de transport nu a fost scos de pe teritoriul Republicii Moldova în termenul stabilit de legislaţie, iar acesta nu mai există (a fost distrus sau vîndut... mai detaliat la piese, fapt confirmat prin documente justificative), organul vamal va încasa pentru mijloacele de transport ce se încadrează în termenul admisibil de exploatare – drepturile de import, iar în cazul în care acestea sînt prohibite, va percepe contravaloarea lor conform legislaţiei în vigoare.

2 aprilie 2018