Masina cu numere straine n-a fost sccoasa la timp din tara

2 octombrie 2018 468

Am procurat o masina care a fost introdusa in Moldova pe altcineva. Termenul de 180 zile a trecut zilele curente, eu am scapat din vedere ca trebuie s-o scot din tara. Am permis si cetatenie romana. Voi avea probleme la vama (amenda)?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
După cîte cunosc, nu au importanță cele sis invocate, nici faptul existenței cetățenii sau permis RO.
Regula spune expres ca auto înmatriculată în alt stat decît MD, poate să se afle pe terotoriul MD pe o perioadă de 180 zile în decursul a 12 luni.
Astfel la frontieră ați putea fi... mai detaliat amendat.

3 octombrie 2018