Masina cu numere straine pe teritoriul RM

1 iunie 2020 398

Buna! Am o masina cu numere de Polonia, introdusă în țară în septembrie 2019 cu permis străin. Am fost oprit de poliție și mi s-a comunicat ca am depasit termenul de ședere pe teritoriul RM. Cat timp pot sa circul cu ea in Moldova? Este necesar sa o scot din tara la 180 zile?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

În calitate de rezident introduci de auto in țară, acesta se poate afla pe teritoriu 180 zile in decursul a 12 luni urmînd a fi scoasă din țară pentru minim aceiași perioadă.

1 iunie 2020