Mașina cu numere străine scoasă din țara prin Transnistria

4 iulie 2018 337

In anul 2013 am procurat un automobil înmatriculat in Bulgaria și din motivul ca nu cunoșteam de așa situație, am plecat in Federația Rusă prin Transnistria. Automobilul acolo s-a defectat și acolo și a rămas. M-am întors in țara, mi-am procurat alt automobil (tot cu numere străine) și la vama mi s-a spus ca am alta in țara. Am explicat situația, am arătat foaia cu importul temporar pe teritoriul Rusiei a automobilului, am plătit amenda de 4.000 lei (era ora 4 noaptea). Mi-au zis: gata, probleme nu o sa fie. Au trecut 5 ani de atunci, am intrat și iesit din țara cu o mulțime de automobile înmatriculate in Moldova, dar eri la vama Leuseni mi-au dat citație și mi-au zis ca mașina e in baza lor de date. Ce se poate de făcut? Acum deja nici nu stiu pe unde e foaia ceea. O sa ajute dacă reușesc sa iau vreo confirmare de la vama Ucrainei pe unde am trecut?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Sigur că o confirmare de la vama Ucrainei privind scoaterea aito de pe teritoriul țării va face dovada că ați respectat cerințele legale. Or problema e că nu există o bază de date comuna cu cea atransnitriei, astfel se consideră că auto a rămas în țară.

20 septembrie 2018