Masina cu umere RO in MD

26 octombrie 2018 34

Buna ziua,
As vrea sa ma conving ca am inteles corect toata informatia la tema masinilor cu nr. RO in MD, dupa ce am citit mai multe intrebari si raspunsuri oferite de Dvs.

1. In calitate de cet. MD vreau sa inregistrez masina in RO pe o terță persoană. Imi fac procură pe numele meu pentru a circula cu ea in MD. Plătesc vinieta si merg cu ea in MD 180 de zile. – Asa este?
2. Intre timp imi perfectez actele RO (buletin si permis RO), inregistrez masina pe numele meu, si după primele 180 de zile, in calitate de cet. RO, pot circula cu ea in MD anul imprejur (si/sau mai multi ani), achitând vinieta fiecare 180 de zile (cu ieșiri periodice din țară). – Asa este?

Va mai putea fi devamată masina ulterior (masina are peste 10 ani)?
Stiu ca a fost scoasă o lege temporara care permitea acest lucru.

Multumesc.
Cu respect,
Petru.

Jurist comments 1

Nicolae Beschieru
  • Parajurist

Buna Petru. La întrebarea Dvtră aproape ați răspuns corect. În privința devămării mașinii nu cred că va fi schimbată legea cu vechime de 10 ani, probabil se va micșora la 7 ani. Și să plătiți mii de euro pentru devămare???? ( Ex.: la o mașină diesel de 10 ani, motor... mai detaliat 2,2 devămarea costă peste 4000 euro.)

1 noiembrie 2018