Mașina cu volan pe dreapta

30 aprilie 2019 25

Dețin permis englez și sunt stabilit in Londra. Ma aflu cu mașina cu volan pe dreapta in RM (2 luni). E posibil sa circul cu volan pe dreapta pe timp de noapte după 22 in condițiile traficului internațional?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Mihai Guțu
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Buna,
Conform pct. 104 din Regulamentul Circulatiei Rutiere aprobat pring Hotarirea Guvernului Nr. 357 din 13.05.2009

"104. Vehiculul aflat în traficul internaţional poate să circule pe drumurile publice nu mai mult de un an, cu o ulterioară întrerupere de cel puţin 24 ore.
Este interzisă deplasarea pe drumurile publice, pe timp de... mai detaliat noapte, a autovehiculelor care au volanul amplasat pe partea dreaptă a axei longitudinale, cu excepţia celor aflate în traficul internaţional în tranzit."

19 august 2019