Masina cu volan pe partea dreapta

5 iulie 2020 34

Buna! Ce spune legea despre masini cu volan pe partea dreapta? Am voie sa conduc prin tara aceste 180 de zile si care sunt conditiile in caz ca mi se permite sa circul? Mersi anticipat.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Octavian, bună ziua!

Din automobilele cu volanul pe dreapta, doar automobilele aflate în traficul internațional care tranzitează teritoriul țării sau se află temporar pot circula pe drumurile din Moldova.

În cazul dat vă referiți la o utilizare regulată a automobilului, achitând vinieta, ceea ce nu corespunde întru totul legii.

Codul contravențional prevede următoarea... mai detaliat componență de contravenție care eventual o puteți săvârși:
Articolul 228. Încălcarea regulilor de exploatare a vehiculelor
(3) Exploatarea vehiculelor cu volanul amplasat pe partea dreaptă a axei longitudinale pe timp de noapte şi în condiţii de vizibilitate redusă, cu excepția vehiculelor aflate în traficul internațional, se sancționează cu amendă de la 9 la 15 unități convenționale cu aplicarea a 3 puncte de penalizare.

Succes.

6 iulie 2020