Masina din UK, intrata pe numele meu in MD, vanduta aici, dar a ramas pe numele meu

9 august 2018 356

Salutare, in 08/2017, am vandut o masina de UK, la Chisinau, care a mers la dezmembrat, am contract de vanzare-cumparare, cu datele masinii, datele personale V-C, poze la permisele de conducere V-C, pret, semnaturi, etc. Detin poze si la certificatul masinii. La moment sunt deja stabilit in RO, si cand trec vama, am inceput sa am probleme, trebuie sa scot masina din tara, “masina sigur a fost si topita deja”. Care este procedura legala ca eu sa scap de aceasta masina, sa nu mai am intrebari?
Vreau sa evit ilegalitati. Va multumesc!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Contractul de vanzare-cumparare este proba ca ati instrainat automobilul, si trebuie sa il prezentati ori de cate ori se ridica aceasta intrebare.
In afara de aceasta, nu sunt sigur daca puteti obtine vreun certificat de la MRU privind distrugerea automobilului inregistrat in alta tara, dar puteti incerca. La INP sau MRU... mai detaliat cereti sa vi se emita un certificat privind distrugerea masinii. Nu stiu daca va fi suficient poza de pe certificatul de inmatriculae al masinii. In acest caz, va trebui sa-l gasiti pe cumparator. Ulterior, urmariti ca finalitatea sa fie scoaterea din evidenta a acelui automobil din baza de date a Politiei de frontiera.

12 august 2018