Mașină în gaj

25 noiembrie 2023 3

Bună! Doresc să cumpăr o mașină care este plasată în gaj de către o firmă care a falimentat. Domnul spune ca îmi va face contract de vânzare-cumpărare (de la persoană juridică către persoană fizică), după care vom merge la Secția înmatriculare transport pentru a o înregistra pe numele meu. Este o procedură sigură? Există vreun risc pentru mine?

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
De principiu este posibilă o asemenea tranzacţie dar sunt şi riscuri.
Pentru a o procura trebuie mai întâi de scos gajul de pe această maşină.
Dacă persoana juridică este în procedura de insolvabilitate, creditorii acesteia timp de 2 ani pot solicita anularea contractului de vânzare-cumpărare dacă preţul livse va părea mic... mai detaliat sau vor avea alte suspiciuni faţă de această tranzacţie.

26 noiembrie 2023
  • Jurisconsult

Buna Ion, nu . Nupoți face o așa tranzacție, eu vă sfătui să nu faceți, o să vă treziți cu mai multe surprize, evitați.

27 noiembrie 2023