Mașina înmatriculată în România

18 aprilie 2019 198

Bună ziua, Sunt cetățean MD, studiez în Romania. Pot sa trec vama cu mașina (eventual făcând naveta pe câteva zile în MD de mai multe ori pe parcurs) doar cu contractul vânzare-cumpărare? Deținătorul mașinii nu este proprietar și nu poate oferi altceva.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
Actual, daca nu au reușit sa introduca alte modificari, pentru a circula pe teritoriu RM nu e nevoie de acte constatatoare a acestui drept, e deajuns doar pașaportul tehnic al auto, cu achitarea venietei pentru perioada de aflare in RM.
Urmeaza sa va informați despre posibilitatea de circula ție pe... mai detaliat teritoriu RO.

21 aprilie 2019