Mașină luată în chirie

24 aprilie 2020 32

Am luat în chirie o mașină model Dacia Logan pe data de 01.05.2019 și am întors-o pe 06.06.2019. Am zgâriat puțin bara de protecție din față, dar am vopsit-o și arăta ca nouă. În plus, s-a spart o roată, dar am reparat-o. Când am întors mașina, au observat defectele și au cerut bani. Le-am dat 100€ și au spus că totul este în ordine. Nu am dovezi ca am dat acești bani. Peste o lună m-au sunat și mi-au spus că a fost făcută o examinare și pagubele au fost estimate la 9.000 lei. Peste încă o lună amenda a crescut cu 2.000 lei, mi-a venit o scrisoare în acest sens. Au mai sunat de câteva ori și au spus că mă vor da în judecată, dar până acum nu au făcut-o. Pe data de 23.04.2020 m-au sunat din nou și mi-au amintit de paguba de 9.000 lei. Când am predat mașina nu am semnat nicio hârtie. Eu în acest timp nu am fost în țară. Vreau să știu: ei mă pot da în judecată după atâta timp? Și cum ar trebui să procedez eu?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Alexandru, contacteaza-ma la adresa de email office.potirniche@yahoo.com

24 aprilie 2020