Masina MD permis RO

5 octombrie 2018 55

Buna ziua! Detin automobil cu numere MD, insa la moment detin si permis RO, avind dubla cetatenie. Deja de 1 an de zile am proces in privinta retragerii permisului de conducere, care se tot amana. In caz ca imi va fi retras sau anulat permisul MD, voi putea circula in continuare cu cel RO?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Permis RO în ce bază a fost eliberat?
Dacă e transcris în baza celio RM, atunci ultimul urma a fi ridicat de autoritățile RO.
Dacă ați făcut încă unul MD, atunci cel RO nu va fi ridicat, nu se cunoaște existența.
Dacă permis RO e făcut ca urmare a obținerii acestuia de... mai detaliat la autorități și nu transcriere, atunci nu va fi ridicat, pe motiv de necunoaștere a existenței, dacă nu declarați existența.
De fapt, urmează a fi ridicate ambele, cel RO transmis spre autoritățile din România, dar puțin posibil.

5 octombrie 2018