Masina pe numele tatalui meu decedat

21 aprilie 2020 91

Buna ziua. In urma cu 2 ani mi-am cumparat o masina si pentru a nu fi nevoit sa platesc asigurarea la un pret foarte mare, eu avand 26 de ani pe atunci, am trecut masina pe numele tatalui meu. In data de 08.04.2020 am facut asigurarea pe un an care e valabila din data de 18.04.2020. Asigurarea veche expira pe 17.04.2020. In data de 10.04.2020 tatal meu a decedat. Acum ce am de facut? Pot circula cu masina fara sa o trec pe mine, avand in vedere ca asigurarea e valabila pana anul viitor? Sau trebuie trecuta masina pe unul din membrii familiei? Membrii familiei sunt: eu, mama, sora.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

La etapa actuală dvs va puteți deplasa cu ea cât actele sunt valabile , din moment ce acestea expiră deja dvs nu veți putea să vă deplasați adică nu veți fi în drept pînă nu treceți mașina prin moștenire pe unul din membrii familiei și perfectați actele.

21 aprilie 2020