Masina RO in Moldova fara ITP?

15 aprilie 2020 470

Buna! Vreau sa cumpar masina cu numere RO si mi-a zis proprietarul ca pot circula prin Moldova doar daca fac vinieta si atat. Poate cineva sa ma ajute, va rog? Masina nu are ITP trecut de 8 luni deja. Dar stapanul actual a zis ca pot circula liber prin Moldova fara ITP. Este adevarat? Mersi mult!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Există prezumția că atît timp cît automobilul a fost admis în circulație pe teritoriu RM, se prezumă că respectă toate condițiile inclusiv ITP.
Totuși există o altă monedă, spre exemplu potrivit legislației MD, daca auto nu are revizie valabilă, compania de asigurări va refuza plată de despăgubiri în caz de vinovăție... mai detaliat in accident rutier.
Analizați in acest sens legislația RO, Pentru a fi sigur că nu veți avea careva surprize.

21 aprilie 2020