Masina RO permis MD

19 septembrie 2018 28

Bună ziua. Am permis de conducere MD. Nu am cetățenie Romana. Pot conduce o mașină înmatriculată în România? Pot trece vama spre Moldova? De ce acte este nevoie? Proprietarul mașinii este cetățean roman.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
puteți conduce automobilul fără nici o problemă, cît privește trecerea frontierei, deasemenea nu ar trebui să apară problem, atăt timp cît este pașaportul tehnic.
Totuși, aș recomanda să întomiți la notar un act permisiv de a dispune de automobil, adică să vă folosiți de acesta.

19 septembrie 2018

Vă mulțumesc

22 septembrie 2018