Masina straina cu documente valabile, dar a depasit termenul de 180 zile

29 ianuarie 2019 213

Situatia mea e urmatoare: eu am introdus o masina cu numere straine in RM pe pasaportul meu MD, intre timp eu mi-am facut buletin si permis RO, am trecut masina pe buletinul meu RO ca proprietar, deci platind vinieta cat trebuie. Eu pot sa stau mai mult de 180 zile pe teritoriu RM. Acum intrebarea ce fac daca intre timp cat eu mi-am facut actele, au exprirat 180 de zile de cand a intrat masina in tara pe acte MD si eu nu am scos-o. Ce se poate intampla in cazut dat, am sa pot sa trec vama RM/RO? Multumesc!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
în cazul depășirii termenului admisibil, la ieșire, posibil să fiți pus să achitați amendă pentru nerespectarea termenului de aflare a automobilului pe teritoriu RM. În cazul în care nu scoateți și automobilul, veți fi obligat să achitați și contravaloarea.

30 ianuarie 2019