Masina zgariata in parcare de soferul altei masini stationate langa a mea

8 octombrie 2023 3

Buna ziua. Masina mea stationa in parcare. Soferul masinii parcate alaturi a deschis portiera si a lovit masina mea pe care a zgariat-o. Am chemat politia, care a zis ca asta nu este accident (deoarece ambele masini stationau) si nu au aplicat amenda persoanei vinovate de zgarierea masinii mele si mi-au sugerat sa ma adresez in judecata. Cu toate acestea, am depus plangere la politie. Ce urmeaza? Cum sa-mi repar paguba? Vinovatul nu vrea sa achite. Asigurarea lui nu acopera asa prejudicii? Cum sa procedez? Multumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Alte domenii

.....chiar dacă nu a aplicat amenda, poliția să întocmească anumite acte de constatare, să identifice persoana; chiar și actele întocmite pentru apelul 112 au o forță probantă pentru Dvs.......așa probați, cel puțin, că prejudiciul a fost cauzat anume de acel șofer......ulterior, aveți posibilitatea de a formula o cerere de chemare... mai detaliat în judecată în caz că vinovatul nu dorește benevol repararea prejudiciului pe care tot dvs trebuie să-l probați..............nu pot la moment să analizez dacă există faptul unei contravenții în acest caz, dar, conform codului contravențional, chiar dacă lipsește faptul contravenției, agentul constatator emite o decizie privind încetarea procesului contravențional......

8 octombrie 2023
Pîrlițanu Daniel
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Alina, bună ziua. Sugestia inspectorilor IGP este corectă. Chiar dacă nu poate fi constatată săvârșirea unei contravenții, dvs. aveți posibilitatea să vă adresați în instanța de judecată pentru a cere repararea prejudiciului cauzat de către persoana în cauză.

Cât privește asigurarea RCA, aceasta nu acoperă astfel de cazuri, or conform art.... mai detaliat 5 din Legea nr. 106/2022 privind asigurarea obligatorie de răspundere civilă auto pentru pagube produse de vehicule: „(1) În cadrul asigurării obligatorii RCA, cazul asigurat este accidentul produs de un vehicul al cărui proprietar și/sau utilizator a îndeplinit obligația de asigurare obligatorie RCA, cu producerea de pagube:
a) atât în timpul deplasării, cât și în timpul staționării vehiculului;
b) în urma desprinderii accidentale, în timpul deplasării vehiculului, a remorcilor, semiremorcilor sau atașelor;
c) de dispozitivele sau instalațiile cu care a fost echipat vehiculul;
d) ca urmare a scurgerii, risipirii sau căderii accidentale a substanțelor, a materialelor sau a obiectelor transportate;
e) la urcarea în vehicul și la coborârea din acesta.”
Cazul dvs. nu se încadrează în nici unul din cazurile menționate.

8 octombrie 2023