Masini parcate sub fereastra apartamentului meu

28 martie 2024 3

Buna ziua. In curtea blocului nostru locativ, soferii parcheaza chiar sub fereastra apartamentului meu. Eu nu sunt de acord cu aceasta. Pot face ceva ca sa interzic parcarea masinilor in acest loc? Multumesc.

Jurist comments 2

Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua. Dacă există reguli existente împotriva parcării în acel loc și șoferii nu le respectă, puteți lua mai întâi legătura cu administrația blocului sau cu asociația de proprietari pentru a le aduce la cunoștință problema și pentru a solicita aplicarea regulilor existente.

În cazul în care nu există reguli clare... mai detaliat privind parcarea în curtea blocului, puteți încerca să discutați cu vecinii și cu asociația de proprietari pentru a propune introducerea unor reguli noi care să interzică parcarea în acea zonă. O petiție semnată de mai mulți locatari ar putea susține această inițiativă.

28 martie 2024
Petru Caraman
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

În cazul în care mijlocul de transport este parcăt pe terenurile fondului forestier și în spațiile verzi din afara drumurilor publice, puteți sesiza poliția pentru atragerea la răspundere contravențională prevăzută de art. 135 din Codul Contravențional.

28 martie 2024