Masurarea vitezei din mers

5 noiembrie 2017 672

Spuneti-mi, va rog, politistii au dreptul sa masoare viteza mea, ei avand 90 km/h si venind de pe contrasens? Si cat e de legala/veridica masurarea aceasta? (modelul radarului e Iscra)

Comentariile juriștilor 5

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Din start acțiunile poliției sunt ilicite din simplu motiv că aceștia nu au voie să măsoare viteza mașinilor venite de pe contra sens ci numai a celor care se deplasează pe partea pe care ei se află, astfel, contestați procesul verbal dacă îl aveți întocmit.

5 noiembrie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Potrivit Ordinului ministrului Economiei cu privire la aprobarea procedurii de măsurare legală ”Măsurarea vitezei mijloacelor de transport auto cu ajutorul sistemului tip ”АвтоУраган”, efectuarea măsurării vitezei şi înregistrărilor se realizează automatizat, în regim staţionar. Altfel spus, mașina polițiștilor în care este instalat echipamentul de supraveghere, trebuie să fie parcată. Aceștia... mai detaliat nu au voie să facă măsurători fiind în mișcare.

Documentul mai prevede că înregistrarea vitezei şi imaginilor se efectuează astfel ca mijlocul de transport auto supus măsurării să fie înregistrat din spate, la îndepărtare de postul mobil de supraveghere. Automobilul care este echipat ca post mobil de supraveghere se parchează în locuri unde este permisă staţionarea.
http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=365611 pct.21

6 noiembrie 2017

In cazul meu, tot este vorba de sistemului tip ”АвтоУраган”? Sau aceasta nu e legat de modelul radarului care s-a folosit in acest caz?

Daca continui cu judecata si daca castig acest proces(de care-s sigur avand in vedere raspunsurile voastre), cine o sa plateasca avocatul care o sa ma reprezinte din... mai detaliat oficiu?

Daca o sa mai fie asemenea cazuri, am dreptul eu sa refuz semnarea procesului verbal stiind ca e ilegal ce fac ei? Si in acest caz, politistii ca poate sa faca/daca pot sa ma sileasca? Stim foarte bine ca cu procesele poate dura mult timp pana sa se rezolve, pe loc prezentand niste probe/acte la fata locului poate sa fie temei de a refuza semnarea procesului?

7 noiembrie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

avocat din oficiu - statul ....insa trebuie sa demonstrati ca nu aveti posibilitate sa angajati un avocat la contract ! De obicei urganul este folosit in acest caz

7 noiembrie 2017

Multumesc de raspuns, dar la ultima parte a intrebarii poate sa-mi raspunda cineva?

7 noiembrie 2017