Masuri legale: in apropierea liceului este o ghereta, care vinde bauturi si tigari elevilor

30 mai 2017 19

In apropierea liceului este o ghereta care vinde bauturi si tigari elevilor. Ce masuri legale pot fi interprinse de catre parinti?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Buna ziua! Adresati o Plingere la sectorul de politie din raza teritoriala a Liceului, cu solicitarea de a investiga daca ghereta este amplasata in conformitate cu Legea, si demolarea (ridicarea) acesteia. Suplimentari, depuneti o Notificare in adresa administratiei Liecului cu solicitarea de a fi luate masurile posibile pentru contracararea acestui... mai detaliat fapt. Totodata, puteti depune o Plingere si la Directia de profil din cadrul Primariei. Daca nu da roade, faceti o cumparatura ”de proba” din partea unui copil, cu inregistrarea video a faptului comercializarii produselor alcoolice/de tutun minorilor. Prezentati materialele acumulate Politiei.
Insistati in apararea drepturilor si intereselor copiilor Dvs!

30 mai 2017