Materiale de constructii cu proprietar necunoscut.

14 aprilie 2020 15

Buna ziua. Mama mea locuieste in sat. In fata ograzii, de la gard pana la bordura, sunt 3 blocuri din beton, suprapuse. Banuiesc ca spatiul dintre gard si bordura e proprietate publica si apartine primariei. Un fost vecin a adus acele blocuri peste 20 de ani in urma. De atunci casa vecinului respectiv a fost vanduta de cateva ori, nu si blocurile din beton din fata casei mamei mele. Acum nimeni nu vrea sa-si asume responsabilitatea pentru dansele, toti spun ca blocurile nu le apartin, iar persoana care le-a cumparat 20 de ani in urma demult nu mai locuieste in sat si nu e de gasit. Mama ar vrea sa scape de aceste blocuri inestetice, mai mult ca atat se apropie si cumparatori gata sa le ia, insa mama nu are nevoie de bani, ea doar vrea ca acele blocuri sa dispara din fata casei sale. Va rog sa-mi sugerati o cale legala de a solutiona situatia data. Multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Bună ziua Andrei,

Adresați-vă la primăria din sat pentru a rezolva situația. Dacă este teritoriul public, ei sunt responsabili pentru amenajare.

15 aprilie 2020