Материнский капитал

10 martie 2020 62

Здравствуйте. Я гражданка Республики Беларусь, родила и зарегестрировала ребенка на супруга (он гражданин Молдовы). Должны ли нам дать единовременные выплаты на ребенка или только ежемесячные? Дайте пожалуйста ответ и заранее спасибо.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Copilul nascut din parinti, unul dintre care este cetatean al Republicii Moldova - se considera cetatean al Republicii Moldova.
Daca sotul are domiciliul in Moldova, aveti dreptul sa primiti indemnizatia unica la nasterea copilului, care poate fi ceruta in termen de 12 luni de la nastere.
Adresati-va la... mai detaliat CNAS.

2 mai 2020