Matineu de Anul Nou

14 decembrie 2018 84

Buna ziua. Am un băiețel de 4 ani, deja mergem la grădiniță al treilea an, dar nici într-un an nu se permite ca părinții să participe la matineu:
In primul an că sunt micuți. Al doilea - că este viroza, gripa. In al treilea - că este lege/ordin de la minister!
Este real așa ceva? Sau eu ceva nu stiu? Mulțumesc din suflet!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Legislația în vigoare nu interzice un astfel de moment.

Unica situația rămâne a fi cînd administrația instituției preșcolare emite o decizie în acest care ar interzice părinților să participe la matineu și totuși asta se întâmplă doar in cazul in care instituia or grupa se află în carantină medicală.

Deci daca... mai detaliat nu exista o decizie în acest sens aveți tot dreptul să participați la manifestație deoarece ea este una deschisă .

6 ianuarie 2019