Matusa mea are vreun drept la casa data?

10 iunie 2018 21

Buna ziua! Am asa o intrebare: o matusa de-a mea impreuna cu sotul au o casa, aceasta fiind inscrisa pe numele sotului. Sotul ei este plecat de vreo 20 de ani din tara, fara a da vreun semn de viata. Matusa mea are vreun drept la casa data? Ea achita regulat impozitele si serviciile comunale?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Dacă bunul a fost dobândit în timpul căsătoriei atunci aceasta are dreptul la o cota de 1/2 din casă și la plățile aferente întru întreținerea bunului dacă le face demonstrate.

Cu referire la persoana plecată puteți să depuneți o cerere privind declararea persoanei dispărută fără veste la instanța judecătorească de... mai detaliat la ultimul domiciliu cunoscut al persoanei în privința căreia se solicită declararea persoanei dispărută fără veste.

Trebuie să țineți cont de faptul că o persoană poate fi declarată dispărută fără veste doar în cazul în care lipsește de la domiciliu și a trecut cel puțin un an din ziua primirii ultimelor știri despre locul aflării ei.

12 iunie 2018