Matusa pe linia tatalui ne-a lasat ca mostenire 2 apartamente

30 iunie 2017 44

Cind aveam eu si sora mea 16 ani - au decedat ambii parinti, matusa de pe tata ne-a lasat ca mostenire 2 apartamente, dintre care unul a fost vindut de sora mamei. La moment eu am trecut cu traiul in al doilea apartament, insa sora mea a ramas cu 2 copii la bunica, unde a locuit mama. La moment pe sora mea o dau afara din apartament, deoarece le incurca galagia copiilor... Nu stim cum sa procedam, are ea dreptul la o camera din apartamentul bunicii sau nu?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Avocat

Sunt prea multe necunoscute aici. Dacă matusa v-a lasat mostenire, atunci sora mamei nu avea cum sa vanda apartamentul, fiindcă el era al vostru şi nu al sorei mamei.
Ca să vedeţi cui aparţine apartamentul în care locuieşte sora cu 2 copii, trebuie să obţineţi informaţie de la Oficiul Cadastral... mai detaliat Teritorial cine e proprietar la moment. Dacă bunica e unică proprietară, ea poate cere să părăsiţi apartamentul.
Trebuie să analizaţi complex cu un avocat tot ce s-a întâmplat de la decesul părinţilor dvs.

1 iulie 2017