Медицинские взносы

3 martie 2021 33

Здравствуйте. Ситуация такая: сейчас являюсь безработным, соответственно никаких налогов не оплачиваю. На всякий случай купил полис обязательного медицинского страхования. Если я устроюсь работать официально, с заработной платы будут вычитать % за страховку? И если я допустим, хочу отказаться выплачивать % из зарплаты за страховку и покупать полис самостоятельно, могу ли я это делать? Спасибо.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Rodica Jereghi
  • Jurisconsult
  • Dreptul muncii
  • Alte domenii

m

4 martie 2021
  • Avocat
  • Dreptul civil
  • Dreptul familiei
  • Dreptul imobiliar
  • Dreptul afacerilor
  • Contravenţii rutiere

Dvs. dacă ați cumpărat poliță medicală ca șomer, in caz de angajare nu veți fi obligat să achitați 9% din salariu. Dacă sunteți angajat, atunci nu puteți procura polița în sumă fixă.

Art. 23(2) din Legea nr. 1593-XV din 26.12.2002: Persoanele fizice, incluse la începutul anului de gestiune în... mai detaliat una din categoriile de plătitori prevăzute în anexa nr.2, care pe parcursul anului se includ în una din categoriile de plătitori prevăzute la pct.2 din anexa nr.1 şi care confirmă achitarea integrală primei de asigurare obligatorie de asistenţă medicală în sumă fixă pentru anul respectiv nu vor achita prima de asigurare obligatorie de asistenţă medicală în formă de contribuţie procentuală la salariu şi la alte recompense pentru perioada respectivă.

4 martie 2021