Mediere/insolvabilitate

28 mai 2018 44

Am încheiat o tranzacție în afara procesului de mediere înainte de intentarea procesului de insolvabilitate a intreprinderii pe care o gestionez. Ce acțiuni urmează sa intreprind în scopul declararii nulitatii procesului verbal de mediere semnat intre mine creditor si debitor?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vladimir Palamarciuc
  • Avocat

Medierea nu este obligatorie pentru valabilitatea tranzactiei. Daca nu exista temeiuri de nulitate - nu puteti anula tranzactia. In cadrul procesului de insolvabilitate exista temeiuri speciale de anulare a actelor juridice care pot fi initiate doar de catre administratorul de insolvabilitate.

28 septembrie 2018