Mergem la grădiniță fără comisie medicală?

23 mai 2024 3

Bună! În cazul în care părinții refuză să ducă copilul la comisia medicală, cerută de grădiniță, administrația este în drept să refuze înscrierea? Vă mulțumesc!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Filip Rotaru
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna ziua Doina, pe scurt, nu mergem la grădiniță fără comisie medicală.

Administrația este in drept să refuze înscrierea avand la bază Regulamentul Intern, Constituția RM, Legea privind supravegherea de stat a sanatații publice care stabileste că: "Admiterea copiilor în colectivităţi şi instituţii educaţionale şi de recreere este condiţionată de faptul... mai detaliat vaccinării lor profilactice sistematice", precum si alte acte normative...

De la regula generală există și excepții, stabilite de lege.
Pentru informații suplimentare contactați-mă pe Watsapp: +37360508487
Mult Succes !

24 mai 2024