Metoda de calcul daca ultimele 12 luni am lucrat part time fiind in concediul de ingrijire a copilului

2 august 2018 90

Buna ziua! Ma aflu in concediu de ingrijire a copilului (pana la 3 ani), dar de la 4 luni ale copilului m-am intors la munca cu program partial (7 ore). Acum sunt insarcinata si as vrea sa stiu cum va fi calculata suma indemnizatiei pentru 2-lea copil: calculand 12 luni in urma, chiar daca am lucrat part-time sau perioada de 12 luni dinaintea primului copil? Mentionez ca pe 12 ianuarie se incheie concediul de ingrijire a copilului pana la 3 ani si pe 16 ianuarie trebuie sa ies in concediu de maternitate. Si a 2-a intrebare: daca in perioda asta o sa folosesc zile din concediul anual de odihna, se vor aduna la media pe ultimele 12 luni? Multumesc tare mult!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Pentru a fi convins de veridicitatea calculelor, contactați Casa Națională de asigurări Sociale, eventual înaintați o cerere scrisă.

13 septembrie 2018