Mi-a fost aplicata amenda pentru ca nu m-am prezentat la centrul militar

27 iunie 2024 3

Buna ziua. Mi-a fost aplicata amenda pentru ca nu m-am prezentat la centrul militar, dar nu am primit nicio notificare de la ei. In cele din urma, mi-au extras bani de pe card in contul amenzii. Este corect asa ceva?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Renata. Dacă până la moment nu aţi primit nici ordinul de chemare nici copia procesului verbal cu privire la contravenţie, aveţi 15 zile de când aţi primit încheierea executorului despre intentarea procedurii de executare pentru a contesta procesul verbal şi a solicita repunerea în termenul de contestare.

28 iunie 2024
  • Jurisconsult

Buna d-na Renata, acest lucru se face în instanță pentru a avea dovadă, că ați procedat corect și legal.

28 iunie 2024