Mi-a fost aplicata amenda pentru depasirea limitei de viteza

19 noiembrie 2021 39

Buna ziua. Pe data de 01.07.21 am fost oprit pentru depasirea limitei de viteza cu 15 km/h, nu am recunoscut faptul savarsirii contraventiei si nu am semnat procesul-verbal. Pe 11.11.21 am aflat la banca despre sechestrul partial pentru suma de 600 lei, iar pe de 12.11.21 am obtinut de la executor poza procesului-verbal si nr. dosarului de executare, fara hotararea judecatii. Cum sa contest procesul-verbal? Care este termenul de prescriptie a procesului-verbal?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Salut Alexandru, termenul de achitare a amenzii în mod benevol este de 30 de zile de la data stabilirii a acesteia (din momentul întocmirii procesului-verbal), în caz de neachitare a amenzii în termen de 30 de zile se va proceda conform Codului de Executare (adică executarea mijloacelor băneşti de către... mai detaliat executor), necătând de cele relatate supra, executorul judecătoresc trebuia să vă înştiinţeze pe dvs prin citaţie pentru comunicarea faptului dat (privind intentarea procedurii de executare), dvs deja urmând să explicaţi motivele şi să contestaţi procesul-verbal. Din cele descrise de dvs vreau să menţionez că agentul constatator la caz trebuia să vă expedieze copia procesului-verbal prin poştă sau să vă citeze pentru înmânarea acesteia.

Urmaţi să identificaţi executorul judecătoresc, să-i explicaţi motivele de fapt şi de drept, şi să contestaţi procesul-verbal în instanţa de judecată, la fel semnalaţi că agentul constatator a omis prevederile obligatorii prevăzute de legislaţie.

Succes!

21 noiembrie 2021