Mi-a fost arestat automobilul

19 iunie 2018 46

Am cumpărat recent un automobil. Anterior, acest automobil a fost vandut unor persoane de către soția unui bărbat plecat peste hotare. Cand bărbatul s-a întors acasă, a depistat lipsa automobilului și acum caută persoana ceea care a cumpărat masina de la soția sa și masina este arestată pană vor găsi acea persoană. Ce pot să fac eu ca să scot masina din arest?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Situația e dificilă, în esență, pretenții față de d-stră nu trebuie să fie, cît și automobilul urmează a fi restituit, fiind cumpărător de buna credință. Urmează a soluționa care sunt pretențiile fostului proprietar, dorește bani sau auto.
Nu puteți fi lipsit de bun în cazul în care a fost procurat... mai detaliat în condițiile legale. În cazul în care bunul se întoarce în proprietatea fost proprietar, puteți solicita compensarea.
Informația e una preeliminară, urmează sa prezentați toată info la un jurist pentru consultare și intervenire în acțiunile efectuate pentru a ști cît de repede poate fi restituit auto.

24 septembrie 2018