Mi-a fost furat telefonul, dosarul penal este pornit

13 octombrie 2020 89

Mi-a fost furat telefonul, am scris plangere si faptasul a fost gasit. Am convenit cu el o suma pe care trebuie s-o plateasca ca sa inchidem dosarul prin impacare. Acum faptasul a achitat doar 20 procente din suma stabilita si mai departe nu doreste sa achite, Cum sa procedez? Am vorbit cu politistii si acestia spun ca dosarul este trimis in procuratura! Multumesc.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Nu întreprindeți nici o acțiuni de încetare a dosarului penal, deoarece riscați să vă împăcați iar acesta suma să nu o achite.

Dvs veți putea ulterior în instanța de judecată la fel să efectuați tranzacția de impacare dacă acesta va achita prejudiciul.

13 octombrie 2020