Mi-a fost suspendat permisul de conducere pe 5 ani

3 mai 2018 210

Buna ziua! In anul 2010 mi-a fost suspendat permisul de conducere pe 5 ani. Ce trebuie sa fac si ce documente imi trebuie? Trebue din nou sa dau examenul sau imi intoarce permisul meu inapoi? Am achitat toate amenzile.

Jurist comments 2

Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Alexandr.

Trebuie să vă adresați cu o cerere de repunere în dreptul de a conduce la subdiviziunea Poliției din raza în care v-a fost ridicat permisul.

Conform pct. 40 al Hotărârii pentru aprobarea Regulamentului cu privire la permisul de conducere, organizarea şi desfăşurarea examenului pentru obţinerea permisului de conducere şi condiţiile... mai detaliat de admitere la traficul rutier, documentele pe care trebuie să le prezentați sunt:
a) actul de identitate şi copia acestuia;
b) adeverinţa medicală a conducătorului de vehicul şi a candidatului pentru obţinerea permisului de conducere (formularul nr. 083/e).
c) dovada frecventării cursului de instruire antialcoolică/antidrog, pentru persoanele care au fost private de dreptul de a conduce autovehicule din cauza conducerii în stare de ebrietate.

În schimbul acestor acte, vi se va elibera permisul.

O zi bună.

3 mai 2018
Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Alexandr, referitor la întrebarea lăsată la secțiunea "păreri", vă răspund că vi se eliberează permisul dumneavoastră, nu unul nou.

7 mai 2018