Mi-a fost vindut un automobil cu date false care dupa o scurta perioada a inceput sa se strice

5 octombrie 2017 58

Am procurat un automobil care avea indicat la bord 65.000 de km. La un control aprofundat (după 5 luni) mi s-a spus ca masina are, de fapt, 200.000 km. Dupa inca o luna au aparut defectiuni de uzare, ce au loc, de obicei, la acest kilometraj. Pot avea cistig de cauza in judecata pentru ca fostul proprietar sa achite reparatia (pentru ca am procurat automobilul la pret de 65.000km) sau sa-mi restituie banii si sa intorc masina?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Puteți solicita remedierea bunului,dar după 6 luni?! Șansele se apropie de zero.
Pentru declararea nulității actului de vînzare cumpărare încheiat prin acțiuni dolosive aveți la dispoziție 6 luni,care deja au trecut.

6 octombrie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Mai bine nu cheltuiti bani,energie, timp !

6 octombrie 2017
Octavian Cazac
  • Avocat

Foarte mult depinde de circumstanţele concrete. Consultaţi un avocat.
Pe lângă obiecţiile expuse de colegi mai sus, problema juridică este dacă viciul despre care vorbiţi (ascunderea dolosivă a kilometrajului adevărat) era aparent sau ascuns, adică dacă dvs aţi fi putut afla la data cumpărării că s-a fraudat kilometrajul sau nu.... mai detaliat Iată de ce soluţia litigiului dvs este incertă.
Trebuie să puneţi pe cântar costul viciului vs costul de timp, avocat şi nervi pentru litigiu.

9 octombrie 2017