Mi-a ramas moștenire un automobil, dar inca nu l-am inmatriculat pe numele meu

15 martie 2020 84

Salut! După decesul tatălui, de la care a trecut mai bine de un an, mi-a ramas moștenire un automobil. Componenta familiei este: mama sora și eu. Spuneți-mi, va rog, cum sa procedez in cazul dat și dacă e posibil sa o înregistrez direct pe mine? Mașina a fost accidentata si pentru ca sa îmi iau banii din asigurare trebue sa devin proprietar.

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna, Dumitru!

Vă rugăm să specificați care este data decesului tatălui Dvs., deoarece aceasta contează.

Vă mulțumim!

Succes!

16 martie 2020
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Dumitru vă rog să scrieți aici întrebările și răspunsurile Dvs.

În cazul în care tatăl a decedat la 09.10.2018, în lipsa altor bunuri moștenite de la defunct, trebuie să vă adresați în instanța de judecată cu o cerere de prelungire a termenului de acceptare a succesiunii, după care vă adresați unui... mai detaliat notar.

Succes!

17 martie 2020