Mi-am facut bilet militar

30 iunie 2017 684

Mi-am facut bilet militar, sunt pus la alternativa pina la 27 de ani si mi s-a spus ca am sa pot sa merg dupa hotare. Ce trebuie sa fac acuma in cazul acesta, daca sunt acuma dupa hotare, cind am sa merg la Moldova sa nu am probleme?

Comentariile juriștilor 6

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Salut Adrian,

Întrebarea ta nu este prea clară, astfel, de ce poți avea probleme dacă tu deții livretul militar .!?
Încearcă să oferi alte detalii sau să formulezi altfel întrebarea pentru a te putea ajuta.

30 iunie 2017

Eu nu am facut armata, eu sunt la alternativa pina la 27 ani. Eu stiu ca daca esti la alternativa dupa hotare nu se poate de dus. Dar mie mi sa spus ca se poate de dus fara de grija dupa hotare.

30 iunie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

LEGE Nr. 1245 din 18.07.2002 cu privire la pregătirea cetăţenilor pentru apărarea Patriei
( http://lex.justice.md/md/312749/ ) nu stipulează expres acest fapt, de aceea cred că dacă până la 27 de ani veți reveni în țară și veți fi apt de a satisface serviciul militar nu ar trebuie să aveți careva... mai detaliat probleme.

1 iulie 2017

Nu am inteles nimik, puteti sa explicati mai simplu un pic.

1 iulie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Adrian,
În legea care prevede alternativa pâna la 27 de ani, nu este spus nimic despre faptul caă poți pleca din țară sau nu, de aceea cred că, daca dvs veți reveni în țară pâna la vârsta de 27 de ani și veți satisface serviciul militar, nu veți avea careva probleme.

1 iulie 2017

Pe 15 septembrie 2017 am sa am jumatate de an, de cind nu am fost acasa, ce va trebui sa fac.

1 iulie 2017