Mi-au fost incalcate drepturile de primar nou-ales

16 februarie 2020 39

Buna ziua! Sunt primar nou-ales in sat. Din start mi-au fost incalcate drepturile de catre subalterni si fostul primar. 1. A fost sustras calculatorul din cabinetul primarului. 2. Secretarul primariei nu m-a dat aproape 2 luni parola de la adresa electronica a primariei. Din intamplare am aflat-o de pe o foaie in cabinetul asistentului social. Verificand posta electronica, am observat ca toata corespondenta, pana la venirea mea in calitate de primar, a fost eliminata. In urna de gunoi a postei electronice am dat de o cerere parvenita din partea fostului primar catre o persoana de la Centrul de Tehnologii Informationale, in urma careia i s-a divulgat fara consimtamintul meu, parola mea personala si a contabilei de acces la sistemele informaționale de gestiune a finanțelor publice al Ministerului de Finante, fapt care mi se pare o incalcare grava. 3. As dori sa-mi spuneti, va rog, la o populatie de 1.428 de locuitori, cati contabili trebuie sa lucreze: 1 sau 2? Va rog sa-mi spuneti cum sa rezolv intrebarile sus-numite. Va multumesc anticipat!

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Pentru sustragerea calculatorului, depuneti o plingere la Politie.
Pentru nesubordonare din partea angajatilor primariei, aplicati sanctiuni administrative, prin ordin.
Pentru detinerea parolei de catre terti neindreptatiti, adresati-va CTI sa anuleze parola veche si sa ca ofere alta.
Schimbati parolele la posta electronica. Asigurati confidentialitatea sistemelor informatice pe care le... mai detaliat gestionati. S-ar putea sa purtati raspundere pentru faptul ca terti detin parole, iar faptul ca ei va pun bete in roate nu va fi o scuza pt dvs. Vedeti imputernicirile Dvs legale in calitate de primar, si actionati in consecinta.

18 februarie 2020